Angelion

Anielski blog

Anioły komunijne

Luty 10th, 2017

Prędzej niż myślicie nadejdzie znowu maj, a wraz z nim czas kiedy w całym kraju odbywają się Pierwsze Komunie Święte. Zapytacie jaki związek ma Pierwsza Komunia Święta z tematyką aniołów… Nieco na około spróbuję naświetlić tę kwestię.

Dzień Pierwszej Komunii Świętej pełni w dzisiejszych czasach rolę obrzędu inicjacji, kiedy dzieci przechodzą z pozycji małych brzdąców do roli pełnoprawnych członków społeczeństwa. Takie obrzędy odbywają się na całym świecie od dawien dawna, odbywały się u Słowian także w czasach przedchrześcijańskich, a obecnie funkcję takiego obrzędu inicjacji pełni właśnie Pierwsza Komunia Święta. Dzieci przygotowują się do niej cały rok, uczą się sumienności i obowiązkowości, poznają smak norm społecznych. Muszą nauczyć się przebiegu ceremonii i wielu modlitw, a także przejść przez rytuał Pierwszej Spowiedzi Świętej kiedy po raz pierwszy w życiu muszą zastanowić się nad swoim postępowaniem, nad tym co jest uznawane za dobre, a co za złe, jak również iż negatywne postępki spotykają się z konsekwencjami.

Pierwsza Komunia Święta ma także swoje radosne momenty. Przede wszystkim być może po raz pierwszy w życiu dzieci, na co dzień z lekka ignorowane, są w centrum uwagi wszystkich członków rodziny. To one są najważniejszymi bohaterami całego obrzędu. Dostają również mnóstwo prezentów. Większość z nich to zwykłe zabawki, które z roku na rok stają się coraz wymyślniejsze. Ale w kanonie prezentów z okazji Pierwszej Komunii znajdują się także rekwizyty związane z religią i wiarą, jak na przykład anioły komunijne. I tu dochodzimy do sedna. Jednym ze zwyczajowych prezentów wręczanych dzieciom komunijnym są właśnie anioły komunijne. Anioł komunijny ma symbolizować Anioła Stróża, który przez całe życie czuwa nad dzieckiem. Modlitwa do Anioła Stróża jest jedną z pierwszych jakie uczy się dziecko (być może dlatego, że jest jedną z najkrótszych).

Anioł Stróż

Zgodnie z tezami chrześcijaństwa ludzie mają wolną wolę, zatem pomimo tego iż Anioł Stróż czuwa nad nami całe życie to nie zawsze go słuchamy. Figurka anioła komunijnego ma właśnie przypominać dzieciom iż jest on zawsze przy nich, i że wsłuchując się w jego głos nie spotka ich krzywda, a nawet jeśli to jest to tylko próba siły charakteru. Natomiast ignorowanie jego głosu może doprowadzić do zapoznania się z wszelkimi konsekwencjami jakie mogą spotkać kogoś kto postępuje wbrew ogólnie uznanym normom społecznym.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.